správné espresso

Tipy pro přípravu espressa v automatických kávovarech

Tipy pro přípravu espressa v automatických kávovarech

Díl 1.

nákup zrnkové kávy

Přípravu kvalitního espressa bych rozdělil do 2 základních kroků. První krok je nákup zrnkové kávy. Druhý krok je příprava espressa. Každý z těchto kroků je tvořen souhrnem doporučených a ověřených postupů a zásad, které při jejich dodržení vedou k úspěšnému výsledku. K přípravě chutného a kvalitního šálku espresso kávy je důležitý jak nákup kávy tak i její vlastní příprava.  

 

čerstvá pražená zrnková káva
čerstvá pražená zrnková káva

 

 

hr

Nákup zrnkové kávy

Doporučení je pro způsob nákupu kávy bez možnosti degustace.

Zrnkovou kávu můžete koupit v jakémkoliv supermarketu nebo specializovaném obchodě. Při nákupu je důležité zaměřit se na základní identifikační údaje nebo rozlišovací prvky, které Vám prozradí jakou kvalitu můžete očekávat a pomohou Vám při správném výběru.  

 

nákup zelené kávy
nákup zelené kávy

 hr

Dle potravinářské a zemědělské inspekce musí obal balené kávy obsahovat včetně jiných informací, také informace o datu doporučené spotřeby. Chcete-li si připravit kvalitní espresso šálek kávy, je důležité použít zrnkovou kávu, která je nejdéle 2 měsíce po upražení.

hr

Na baristických soutěžích se používá výhradně zrnková káva, která je přesně 10 dnů po upražení.

hr

Značení a význam data doporučené spotřeby

Na každém balení zrnkové kávy jsou uvedeny informace o datu doporučené spotřeby. U světových výrobců je standardem uvádět datum doporučené spotřeby 24 měsíců od data upražení. Proto je jednoduché vypočítat datum, kdy byla káva upražena. Od data doporučené spotřeby odečtěte 24 měsíců a výsledek je datum pražení. Následně mohu zjistit, jestli je káva starší 2 měsíců od pražení či nikoliv. příklad: datum doporučené spotřeby: 30/01/15   30. ledna 2015 odečtem 24 měsíců získám datum pražení 30/01/13 30. ledna 2013 požaduji-li čerstvě praženou kávu přičtu 2 měsíce k datu od pražení 30/03/13 30. března 2013 dnes je 21/04/14 doba od upražení kávy je necelých 15 měsíců.

 

hr

technologie balení kávy

Další pomůckou pro výběr čerstvé kávy je technologie balení kávy v sáčku s ventilkem pro odvod uvolněných plynů. Po upražení kávová zrnka uvolňují CO2 plyn, který je nutno z balíčku odvádět, aby nedošlo k jeho roztržení v důsledku přetlaku uvolněnými plyny.

 

balení zrnkové kávy
balení zrnkové kávy

  hr

Význam ventilku na balení zrnkové kávy

K odvodu plynů slouží jednocestný ventilek, který je součástí sáčku, ve kterém je zrnková káva zabalena. Ten propustí uvolněné plyny směrem ven a směrem dovnitř je ventilek neprostupný.

 

hr

 

Až k tomuto bodu jsem hovořil o způsobu nákupu kávy, kdy ji nemáte možnost degustovat. Nutno však podotknout, že i z dobrého zrna nemusíte dosáhnout kvalitního espressa, nejsou-li v souladu základní kroky jeho přípravy Další díl 2 příprava espressa

Saeco Servis kávovarů

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..